HUMINOVÉ KYSELINY pro zemědelství
Půda je úrodná povrchová vrstva Země. Půda se skládá z minerálních a organických látek v pevném, kapalném a plynném stavu (minerály, kameny, voda, plyny, mikroorganismy atd.).
Plodnost je schopnost půdy uspokojovat nutriční potřeby rostlin. Úrodnost půdy závisí na přítomnosti humusu, minerálů, mikroorganismů a dostatečného množství vody a vzduchu v ní.
Humus (z latiny humus - země, půda), humus, tmavě zbarvená organická hmota půdy, vytvořená v důsledku rozkladu rostlinných a živočišných zbytků pod vlivem mikroorganismů, se hromadí v horní vrstvě půdy. Úrodnost půdy závisí na množství humusu.
Humus obsahuje maximální množství půdního dusíku, fosforu, síry a významnou část stopových prvků. Proto platí, že čím více humusu v půdě je, tím je považována za úrodnější. Nejúrodnější půdou jsou černozeme, obsah humusu v nich dosahuje 10% celkového objemu půdy.
Úloha humusu v půdě.
- Fixuje živiny obsažené v půdě v její struktuře, díky čemuž jsou rostlinám přístupnější. Zabraňuje také jejich ztrátě v důsledku loužení a přechodu do formy nepřístupné pro výživu rostlin.
- Čím více humusu v půdě, tím odolnější vůči účinkům různých negativních faktorů - nedostatečné vlhkosti, vysokých / nízkých teplot, náhlých teplotních změn, znečištění pesticidy, eroze vody a větru atd. To vede k tomu, že rostliny snáze snášejí všechny výše uvedené stresové okamžiky.
- Čím více humusu v půdě, tím více organické hmoty, což zvyšuje schopnost půdy absorbovat minerální živiny a pomáhá snižovat jejich ztráty.
- Pod vlivem humusu se půda stává kypřejší a strukturovanější, což zvyšuje přísun vody a vzduchu do půdy.
- Pod vlivem humusu klesá schopnost pohybu toxických sloučenin v půdě a následně jsou půdními mikroorganismy ničeny.
Nejdůležitější látkou ve složení humusu jsou huminové kyseliny (až 50% humusu), čím více jich je, tím větší je obsah humusu a vyšší úrodnost půdy.
Huminové kyseliny jsou komplexní směs vysokomolekulárních přírodních organických sloučenin, které vznikají při rozkladu odumřelých rostlin pod vlivem mikroorganismů. Jsou rozpustné pouze v alkáliích a nerozpustné ve vodě a kyselinách.
Při pěstování různých rostlin pod vlivem půdních mikroorganismů, mechanickým zpracováním půdy, vodní a větrnou erozí půdy dochází k mineralizaci humusu - destrukci a snížení obsahu organické hmoty v půdě. Snížení obsahu humusu v půdě nevyhnutelně vede ke snížení její úrodnosti. To vede k poklesu výnosu pěstovaných plodin.